Polski konkurs CanSat

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Trzecie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, odbędą się już w kwietniu 2018

Zobacz relację z edycji 2017.

   1. Czym jest CanSat?
   2. Edycja 2018
   3. Etapy konkursu
   4. Informacje organizacyjne
   5. Polskie sukcesy

Czym jest CanSat

Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym). Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, zawierających podstawowe komponenty CanSata, które mogą dostosować do swoich potrzeb.

O CanSatach pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego serwisu:

Edycja 2018 – rejestracja do 17 września 2017

Pod koniec sierpnia 2017 rozpoczęliśmy zapisy do kolejnej edycji konkursu CanSat. Poprzedzą go warsztaty dla opiekunów zespołów chętnych do udziału w konkursie. Formularz rejestracyjny dostępny jest pod tym odnośnikiem. Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 23-24 września 2017 r. oraz część główną konkursu, która potrwa do kwietnia 2018 r.

Regulamin konkursu do pobrania.

Etapy konkursu

 

Rejestracja – do 17 września 2017 r.

Warsztaty dla nauczycieli – 23-24 września 2017, Centrum Nauki Kopernik

Finały – kwiecień 2018

Informacje organizacyjne

Pobierz Regulamin

W przypadku pytań prosimy o kontakt na esero@kopernik.org.pl

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Nowicka
rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik
tel. 604 194 689
katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl

Polskie sukcesy

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem, okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim. Zwycięzcy polskiej edycji CanSat 2017, zespół CANpernicus z Torunia, osiągnęli sukces, zajmując trzecie miejsce w europejskich finałach, organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w Niemczech. Tegoroczni zwycięzcy również będą reprezentować nas na finałach europejskich.

Partnerem projektów STEM jest Boeing.

boeing_black_large